Haber

CHP Milletvekili Cumhur Uzun, Akbelen Ormanı İçin Meclis Araştırması Önerdi

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, maden sahasının genişletilmesi için ağaçların kesildiği Akbelen için Meclis’e araştırma önergesi sundu. Uzun, “Bu sahada madencilik faaliyeti başlayınca geri dönülmez bir yola girilecek. Bu bela devletin boynuna takılmıştır.”

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, Akbelen Ormanı ile ilgili Meclis Araştırması açılması için teklif verdi. Uzun, hazırladığı önergeye ilişkin yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bir avuç kömür uğruna doğamız, insanımız ve tüm canlılar yok edilmek isteniyor. Bu durum, toplumun tüm kesimleri olarak devletimizi ve ormanları korumak anayasal görevi olan adalet duygumuzu zedelemiştir. Başta İkizköy halkı olmak üzere ülkemizin dört bir yanında eylem yapmaktadır.Doğa için bu haklı gösteriler ve direniş halen devam etmektedir.Akbelen Ormanlarında yaşanan olayları tüm yönleriyle araştırmak ve insanımızın daha fazla zarar görmemesi bizim görevimizdir. Bu adaletsizliğe ve hukuksuzluğa son vermek, olayları ivedilikle ele alarak nihai bir rapor hazırlamak, bu raporu kamuoyu ile paylaşmak ve sonuç çıkana kadar bölgeye kazma bile vurulmaması hepimizin görevidir. Tüm bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak hazırladığımız önerge ile Meclis Araştırma Kurulu’nun kurulmasını teklif ettik.

Yakın geçmişte yaşadığımız orman yangınlarında askerler, jandarma, polis ve itfaiye ekipleri ile gece gündüz söndürme çalışmalarına katılan halk, ağaçların yanmasın diye direnince kolluk güçlerini buldu. bu sefer kesilmez. Dün orman yangınına müdahale ettiği için teşekkür edilen vatandaşlar, ormanların kesilmesini önlemek için çaba sarf etti ancak karşılığında biber gazı, kelepçe ve gözaltında bulundu. Kolluk kuvvetlerine hukuka aykırı emirler verenler ile vatandaşlarımızı ve yetkilileri birbirine düşürenlerden hesap sorulmalıdır.

Muğla 2021 yılında çıkan orman yangınlarında ağır yaralanmıştır. Yakın geçmişte yaşadığımız orman yangınları Muğla’da büyük doğal tahribata neden olmuştur. Bütün bunların üzerine kalan ormanlarımızın kesilerek yok edilmesi tam bir akıl tutulmasıdır. Bir an önce bu yanlıştan vazgeçilmeli ve kesilen yerlere bir an önce ağaç dikilmelidir. Bu bölgede madencilik faaliyeti başladığında geri dönüşü olmayan yola girilmiş olacak. Bu bela hükümetin boynundadır.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu